Black Friday či skôr predvianočná, nočná mora?

Autor: Natália Zikmundová | 23.11.2016 o 18:53 | (upravené 25.11.2016 o 6:35) Karma článku: 1,52 | Prečítané:  220x

Reklamy v televízii, reklamy na internete, billboardy a vlastne všetko okolo nás je zamerané na Black Friday. Koľkí z vás ale vlastne vedia čo to ten "Čierny Piatok"  je? 

Keďže ako ste si mohli všimnúť,  je táto téma dosť aktuálna,  rozhodla som sa vám ju priblížiť. Black Friday sa nám neodkladne blíži. Každý z nás isto zaznamenal vo svojich obľúbených obchodoch (vo väčšine) už teraz celkom viditeľný pokles cien. 

Čo je Black Friday (Čierny Piatok)  ?  

Pri pojme Black Friday je už z názvu celkom jasné, že tento "sviatok" pochádza z anglicky hovoriacej krajiny a to konkrétne z Ameriky. Jeho význam pozná hádam každá nákupná maniačka ale isto aj každý kto aspoň  občas zapne telku. V skratke, ceny idú dole. V USA a v Kanade mnoho z veľkých obchodných reťazcov začína obdobie veľkých výpredajov. Tento deň môžme pokojne považovať za začiatok vianočného ošiaľu, teda veľkej nákupnej horúčky. Aj keď tento "sviatok" pochádza z poza veľkej mláky na Slovensku sa rok čo rok rozširuje viac a viac. Tento deň sa tu dokonca udomácnil na toľko, že väčšina obchodov vyhlasuje zľavy už týždne dopredu. Mnoho obchodných reťazcov na slovensku "oslavuje" Black Friday už vyše 4 roky za sebou a tak sa už aj Slováci môžu každoročne tešiť na predvianočné nákupy v zľavách . Môžme však byť vďační, že na Slovensku nieje Black Friday až doslova takým ošiaľom ako v USA a v Kanade. U mnohých ľudí tento deň skôr vyvoláva negatívne názory. Veľa nakupujúcich  v Spojených štátoch amerických je ochotných stáť hodiny v radoch, pri otvorení obchod doslova napadnúť, následne preplniť jeho kapacitu a vo vnútri horúčkovito súperiť o malé množstvo zľavneného tovaru na také veľké množstvo ľudí. 

Mnohí obchodníci a majitelia veľkých obchodných reťazcov nie sú s názvom Black Friday celkom spokojní, pretože je to podľa nich príliš negatívny pojem pre takýto úspešný deň (čo sa týka zisku spoločností). Preto tento deň nazývajú aj Big Friday (veľký piatok ). 

Kedy "slávime" Black Friday (Čierny Piatok) ? 

V Spojených štátoch amerických Black Friday pripadá vždy na deň po Vďakyvzdaní. Teda vždy štvrtý piatok v Novembri. Aj, keď tento deň v USA a v Kanade nieje oficiálny sviatok, väčšina štátov má tzv. "Deň po Vďakyvzdaní " kedy aj dokonca dávajú voľno svojim štátnym zamestnancom. 

Ako vlastne Black Friday (Čierny Piatok) vznikol ? 

Existuje viac teórii o tom ako vznikol Black Friday. Je známe, že pojem Black Friday vznikol vo Philadelphii ako označenie pre veľký dopravný zmätok, ktorý tradične vždy nasledoval deň po Vďakyvzdaní. Policajti, autobusári ale aj obyčajní vodiči však označili kvôli dopravným zmätkom Black Friday no aj Black Saturday.  (Čiernu Sobotu)

Existujú aj alternatívne teórie o vzniku tohto označenia. Konkrétne táto sa nazýva "Black Ink Theory".  (Teória čierneho atramentu)  Spočíva v tom, že obchodné prevádzky sú väčšinu roka v strate no zisk prichádza až koncom Novembra, teda v predvianočnom období, po Vďakyvzdaní. V minulosti sa straty a zisky značili do účtovných kníh pomocou červeného a čierneho atramentu. Červený značil záporné sumy (straty) a čierny pozitívne sumy (zisky). Black Friday je podľa tohto teda Black (čierny), lebo výpredaje v spojení s predvianočným obdobím  obchodným reťazcom prinášali zjavný zisk. 

Niektorý ľudia ale veria že  Black Friday súvisí s pádom newyorskej burzy 29.10.1929.

 

Ako každá nákupná maniačka alebo každý koho aspoň trochu zaujíma móda má  tento deň pre mňa celkom význam. Ale upozorňujem, že Black Friday sa netýka len oblečenia ale aj elektroniky, nábytku, kozmetiky, potravín a všetkého možného na predaj. Dúfam, že som vám to dostatočne priblížila a vysvetlila. Teším sa na vás v ďalšom článku. 

 

XOXO. 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?