Trhy plné Vianoc

Autor: Natália Zikmundová | 24.11.2016 o 19:09 | (upravené 25.11.2016 o 6:27) Karma článku: 2,81 | Prečítané:  217x

Ste rodičom a premýšľate kam vziať svoje ratolesti na výlet počas adventu ? Alebo ste len mladí ľudia, ktorí by sa radi zabavili a objavili niečo nové? Rozveďme si tému šiestich vianočných trhov na Slovensku. 

Určite ste už premýšľali čo podniknúť v tomto pomerne únavnom a nudnom období, kedy je váš najlepší priateľ televízia. Z tohto dôvodu by som vám chcela priblížiť zopár vianočných trhov na Slovensku aby ste si mali z čoho vyberať. 

1. Bratislava

Každoročne sa sa v bratislavskom Starom Meste konajú vianočné trhy. Trvajú od 18. Novembra do 22. Decembra. Už tradične sa trhy konajú na Hlavnom, Hviezdoslavovom, Primacionálnom a Františkánskom námestí. V tomto roku pribudne aj areál bratislavského hradu. Každé z týchto miest bude vyše mesiaca ponorené do farieb Vianoc, osvetlené svetlami a zaplnené stánkami. Nájdeme tu zväčša remeselnícke výrobky z dreva, skla, keramiky, textilu a šúpolia. Jedinečné sú ale aj výrobky majstrov Združenia cechov historických remesiel. K zaujímavým bodom tohto trhu pribudnú aj tradičné pochúťky ako kapustnica, lokše ale aj grilované mäsko pripravované priamo pred očami návštevníkov. Nájdete tu však aj horúci grog, punč a vianočnú medovinu. No ak by ste sa aj napriek tomuto nudili, neváhajte a zabavte sa na dobre pripravenom programe, kde vystúpia divadelníci aj rôzni umelci. Tento rok tu môžete vidieť dokonca aj známe osobnosti ako Karina Haydu, Filipa Tuma, Pavol Hammel a Martin Jakubec. Vystúpi aj skupina Fragile a mnoho zmiešaných zborov z Nemecka a Čiech. Takže je sa naozaj na čo tešiť ! 

2. Prešov 

Tohtoročné vianočné trhy v Prešove sa budú konať od 25. Novembra do 23. Decembra na Hlavnej ulici. Tieto trhy a programy, ktoré k nim patria sú neodmysliteľnou súčasťou Vianoc. Spríjemňujú nám obdobie adventu a poskytujú nám priestor na relaxáciu v príjemnom prostredí vianočných svetiel. Na prešovských vianočných trhoch si každý príde na svoje. Na predaj budú knihy, kožušiny, vianočné ozdoby, kozmetika ale aj pochúťky zo syra, medovníčky a iné cukrovinky. Na svoje si tu prídu aj deti, ktoré môžu využiť pripravený vláčik, strelnicu či svet plyšu. K trhom patrí aj vianočný program, ktorý je pre vás vopred pripravený. Môžte sa tu pozrieť na mnoho talentov ako mládežnícky dychový orchester, miestne folklórne skupiny a zbory. 

3. Košice  

Košické rozprávkové Vianoce trvajú od 5. do 23. Decembra a od 26. do 6. Januára. Takto sa niekoľko rokov nazývajú vianočné trhy v Košiciach preto, lebo Hlavná ulica (najdlhšia pešia zóna na Slovensku) sa každoročne premieňa na rozprávkovú panorámu drevených stánkov, osvetlených vianočnými svetlami a obklopených medovou vôňou. Môžte sa tešiť na Primátorský punč, varené vínka zo všetkých kútov Slovenska, horúce čokoládky, ovocné čaje,   perníky a medovníky. Ale aj na langoše, klobásky, zemiakové placky, a smažené mäso. Objavíte tu dokonca živý Betlehem. Bohužiaľ miesto konania ani program ešte nieje celkom známy ale určite sa máte aj tu na čo tešiť !

4. Trenčín  

Vianočné trhy v Trenčíne začína Mikuláš a končí Adam s Evou. Konkrétne tieto trhy trvajú od 5. do 23. Decembra a stánky sa rozprestrú na Mierovom námestí.  Na svoje si tu prídu všetky vekové kategórie. Detičky sa môžu povoziť na koňoch zatiaľ čo rodičia si nakúpia napríklad  ručne  zhotovené výrobky ako opasky, papuče, čiapky a rukavice ale aj iného, cukrárenské výrobky, pečivo ale aj horúce nápoje. Pripravené sú rozmanité predstavenia, kde vás isto nadchne program Striebornej a Zlatej nedele, kde nebudú chýbať hviezdy ako Sima Martausová, Close Harmony, Friends, Jerguš Oravec a aj Filip Tuma. Veriaci sa môžu zúčastniť slávnostnej sv. omši ku cti patróna mesta sv. Františka Xaverského. Mesto však navštívi aj svätý Mikuláš a jeho anjelsko-čertovský pomocníci. 

5. Žilina 

Tu si na svoje prídu hlavne športovci, keďže 17. Decembra sa v Žiline bude konať vianočný beh a mesto ponúkne návštevníkom aj umelé klzisko. Vianočné trhy sa budú konať od 1. do 23. Decembra na  Mariánskom námestí a na Námestí Andreja Hlinku. Nájdete tu mnoho remeselníckych a umeleckých výrobkov, vianočných ozdôb ale aj občerstvenia. Kým si rodičia pochutia na mäsových dobrôtkach, deti môžu skúsiť sladké cukrovinky. Ďalší rok primátor mesta organizuje predaj Primátorského Punču, pri čom cena zaň je dobrovoľná a zárobok pôjde na charitu.   

6. Trnava 

Trnavské rozprávkové trhy sa konajú od 25.Novembra do 31. Decembra na Trojíčnom námestí. Už z diaľky vám do oka padne nádherný vianočný stromček, ktorý rozžiari okolie. Čakajú vás na ohni pečené jedlé gaštany, oštiepok s brusnicovou omáčkou, koláče a medovníky. Zoženiete aj vianočné ozdoby, hračky a doplnky ručnej výroby. Naladí vás aj hojný počet hudobných mien, avšak  ešte nieje známi program. Môžte sa však tešiť aj na vystúpenia tunajších materských a základných škôl. Budú sa tu konať aj špeciálne výstupy na Mestskú vežu, odkiaľ môžete svoje oči popásť príjemným pohľadom na okolité trhy plné Vianoc ! 

Dúfam, že som vám pomohla pri výbere a dostatočne vám vianočné trhy na slovensku priblížila! 

XOXO. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?