Najzvlášťnejšie vianočné tradície

Autor: Natália Zikmundová | 17.12.2016 o 21:58 | Karma článku: 2,43 | Prečítané:  172x

Asi ste nad tým nikdy nepremýšľali ale isto vám pri týchto zvláštnych vianočných zvykoch zastane rozum rovnako ako aj mne. 

Keďže sa blížia Vianoce, uvažovala som nad tým, ako sa asi líšia tradície vo svete od tých našich. Mnoho z nich ma však veľmi zaujalo a preto ich chcem priblížiť aj vám.

Ukrajina

Ak máte strach z pavúkov, rozhodne netrávte Vianoce v Ukrajine. Ľudia žijúci v tejto, nám susednej krajine, stromčeky ozdobujú inak. Pavúkmi a ich pavučinami. Táto podivná tradícia vznikla veľmi dávno z príbehu o vdove s deťmi, ktorá si nemohla dovoliť stromček. Preto mali len malí konárik, ktorý im mal aspoň čiastočne nahradiť vianočný strom. Kedže žili v starom schátranom domčeku, pavúky, ktoré tam prebývali s nimi počuli ich zúfalý nárek a uplietli okolo konáru zložitú pavúčiu sieť, ktorá pripomínala stromček. Pre Ukrajincov táto tradícia symbolizuje šťastie.

Island 

Na tomto ostrove majú naozaj zvláštnu poveru o oblude zvanej "Jólakötturinn" (vianočná mačka). Celý tento mýtus spočíva v tom, že ak si do vianočného večera nezaobstaráte niečo nové, zje vás tento vianočný netvor. Táto povera by však mala byť hlavne lekciou pre deti, nech vedia, že musia pracovať dosť tvrdo na to aby si mohli zadovážiť niečo pekné. Ak to ale nestihnú, budú pre svoju lenivosť obetovaní tomuto monštru. 

Jólakötturinn Icelandic Christmas Cat illustrated by Þórdís Tryggvadóttir

Guatemala 

Ľudia, ktorí žijú v tejto krajine, vnímajú Vianoce ako očistu od zlých vecí a možnosť ochrániť sa pred Satanom. Každý rok rodiny svoje domovy vyzametajú a všetku špinu Gueatemalančania zhromaždia na kopu. Na vrch tohto "kopca" postavia podobizeň Satana alebo teda Diabla a následne ho upália. Pre nich je toto spálenie akýmsi oslobodením od zlých duchov a škodcov.

Venezuela

Zvyky v tomto meste sú naozaj pestré ale tento vianočný, je naozaj výnimočný. Ľudia v tomto meste na Vianoce tak trochu športujú. Celé ráno po štedrom dni sú cesty uzavreté kvôli ľudom, ktorý idú do kostola na korčuliach. Robí to väčšina obyvateľov, preto je doprava pozastavená aby sa mohli bezpečne a pokojne dopraviť do kostola. zaujímavé však je, že večer pred tým si deti uviažu na svoje palce povrázok, ktorého druhý koniec vyhodia von oknom. Keď teda korčuliari idú ulicou, ľubovoľne zatiahnu za niektorý z povrázkov. 

Grónsko

Tradície Grónska sú skôr kulinárskeho druhu. Na Vianoce servírujú tzv. "Mattak", čo je vlastne veľrybia koža s vrstvou tuku. Alebo servírujú aj "Kiviak". 500 malých Aliek (vtákov), ktorí sú napchatí do tulenej kože. Ak im to nechutí čerstvé, nechajú to sedem mesiacov kvasiť a zjedia to až potom.

Španielsko

Konkrétne v Katalánsku sa často objavujú figúrky a motívy "El Cagar" ( doslova "sráč"). Je to muž, ktorý kvočí a má stiahnuté nohavice. V ústach má fajku a pri tom vykonáva veľkú potrebu. Táto kombinácia má symbolizovať plodnosť ale aj šťastie, blahobyt a potešenie v ďalšom roku. Niektorí tvrdia, že je to aj symbolom rovnosti. Pretože nezáleží na tom akej ste rasy, vrstvy alebo národnosti. Všetci totiž máme rovnaké potreby. 

Tieto podivné tradície sú pre nás asi naozaj na počudovanie. Niektoré z nich ma dokonca pobavili,  no napríklad taký grónsky Kiviak ma aj dosť znechutil. Dúfam,že som vám niečo nové priblížila a pobavila vás niektorými z týchto zvykov

XOXO.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?